Tartışmalı Bylock Kararları

yorumsuz
2.568
Tartışmalı Bylock Kararları
Adalet Bakanının Yargıtay, Ekonomi Bakanının OHAL açıklamalarını yeni hukuk skandalları olarak değerlendiren Güleçyüz, “Bu kararlar çok tartışılır” dedi.

“Adalet Bakanının Yargıtay, Ekonomi Bakanının OHAL açıklamaları yeni hukuk skandallarıdır” diyen Genel Yayın Müdürümüz Kâzım Güleçyüz dünkü scope yayınında konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Güleçyüz, “Yargıtay ve AYM’nin kararları çok tartışılır” dedi. Güleçyüz’ün açıklamaları özetle şöyle; “ByLock’la ilgili olarak Yargıtay 16. Ceza Dairesinin verdiği bir karar vardı. Bu karara karşı Ceza Genel kuruluna temyiz başvurusu yapılmıştı. Adalet Bakanı Kurulunun bu konuyla ilgili olarak birkaç gün içinde karar vereceğini söyledi ve bu haber gazetelerde çıktı; aynı gün o karar açıklandı. Bakan siyasi bir kişilik, hükümetin bir üyesi. Yargıtay üyesi değil. Bir yüksek yargı organının vereceği karardan haberdar olması ve onunla ilgili açıklamayı onun yapması olacak iş mi? Hukuk devletinde böyle şey olur mu? Bu başlı başına bir skandaldır. Karar zaten problemli, bu şekilde bakan tarafından açıklanması ona ayrıca siyasetin gölgesini düşürmüştür.

ByLock’u tek başına delil saymayan mahkemeler hemen dağıtıldı.

İşte ByLock kararları. HSK Başkanvekili birkaç gün evvel dedi ki: ByLock kararlarındaki farklılıklar tamamen hakimlerin takdirinde. Ama bu takdirin kullanılmasından sonrası için baktığımız zaman ‘ByLock tek başına delil olamaz. Bunun içeriğine bakmak lâzım. Kimlerle haberleşildiğine bakmak lâzım’ diye karar veren mahkemeler hemen dağıtıldı. Hakimlerin takdiri sizin değerlendirmenize uymadığı zaman hemen yaptırım uyguluyorsunuz. O zaman nerde kaldı yargı bağımsızlığı? Zaten hukuk devleti açısından işin iyice şirazeden çıktığı bir tabloyla karşı karşıyayız. Bu iki açıklama bu tabloya tüy dikmiştir.

Haberin devamını okumak için tıklayınız

Sosyal Medyada PaylaşFacebookTwitterGoogle+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 29 Eylül 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın