OHAL’de Yaşananlar – 3

yorumsuz
3.599
OHAL’de Yaşananlar – 3

Hak ve Adalet Platformu’nun “OHAL’de Yaşanan Toplumsal Sorunlar Ve Hak İhlallerinin Sosyal Boyutları” araştırmasının 3. bölümüyle devam ediyoruz. Nasıl bir dönem ki, okumaktan bile rahatsız olduğumuz olayların şahidi yapıyor bizi, çaresizliklere engel olamıyoruz, adaleti getiremiyoruz. Sözü uzatmadan KHK’nın etkilediklerine geçiyorum…

“Annem, babam Türk. Ama ben artık Türk değilim”

“Açığa alındı, 1.5 ay sonra polisler geldi, ev araması yapıldı. O gün oğlumun koridorda yüzü korkudan bembeyaz oldu ‘şimdi ne olacak’ diye ellerime sarıldı. Uykudan kalkmıştım ‘sen sakin ol. Odaya geç, kendini topla. Bir şey olmaz korkma’ dedim. Hayatımızda hiç karakolun önünden bile geçmedik…”Bylock !” dediler, şaşırdık. Zira o lanet programı televizyonda 15 Temmuzdan sonra duymuştuk. Üstelik telefon bir kadına ait, kadının üzerinde 5 telefon ve GSM var, hepsinde Bylock yüklü ve serbest. GSM de bizim değil. Bayi oğlumun kimlik bilgileri ile açık hat satmış…bu nasıl bir iftira ise 8 aydır tutuklu.”

“Artık dinden, Müslümanlıktan, mezhepten soğudum.”

“Artık, hiçbir dindara, mezhebe inanmıyorum /güvenmiyorum”

“Oğlumun doğum gününde eşim açığa alındı. Bir hafta sonra da 677 ile ihraç. Dişiyle, tırnağıyla, ne zorluklarla, severek yaptığı işi elinden alındı. Yıkılmıştı eşim. Yanında olmasam intihar edecekti. Daha yeni yerleştiğimiz evimizden iki buçuk aylık bebeğimle toplamda üç evladımla kışın ortasında taşındık…..Yetmedi eşimi de aldılar benden. Eşim içeriye alındıktan sonra, ertesi gün kızım havale geçirdi, elimde öldü yavrum nerdeyse. Adamadığım bir şey kalmadı o yokluğun içinde…Üç çocuğumla, dört kere açık görüşe gittim, Mersin’den İstanbul’a. Ne zorluklarla, ne eziyetlerle. Para buluyorsunuz, kimde kalacağınızı bulamıyorsunuz. Kalacak yeri ayarlıyorsunuz rica minnet, sığıntı gibi 🙁 Alın işiniz sizin olsun ! Paralarınız, mevkileriniz, kısaca dünya sizin olsun ! Bana sadece eşimi verin ! Çocuklarımın babasını…O benim örtümdü, perdemdi, her şeye karşı koruyan kalkanımdı… O benim hazinemdi…”

Eşim, 15 Temmuzda, 3 günlük yeni gelen tugay komutanı tarafından, ‘terör saldırısı’ denilerek kandırılıp Sakarya Valiliğine götürüldü. Onunla birlikte 70 asker daha gittiler. Olayı polisten anlayıp, polise sığınmalarına rağmen darbeci, cuntacı FETÖ’cü olduk. Bizim alakamız yok. Bağlantı için doğum tarihimizden itibaren araştırdılar. Ufacık bağlantımız yok, ama FETÖ’cü asker olduk. Eşimden 3 gün boyunca haber alamadım. Polisler hep tersledi, aşağıladı. Lojmanlar taşlandı. ‘Asker eşleri ganimetimizdir’ dediler. Ağza alınmayacak şeyler duydum.

 

“Geleceği artık beklemiyorum, beklediğim tek şey ölüm.”

“Astsubay olacakken, bu vatan için ölmeye hazırken, bizi vatandan soğuttular…”

“Hastanede eşimi muayene ettirememek, o an için ölmekten beterdi…”

“Bir resmi daireye girmekten korkuyorum ve polisten. Üstelik benim gözaltım da olmadı. Gelecek ise artık yok benim için. Boşanıyorum ve kızım da babasını istiyor. 25 yılım bir günde gitti bitti.

Okulda sendika tanıtımını yapan arkadaş hâlâ görevde…Nisan 2016’da, belli bir grupla anıldığını duyunca istifa ettim. Hiçbir zaman bir gruba dâhil olmadım. Devletçi, Cumhuriyetçi biriyken hain gibi gazetede ismim yayınlandı. “Keşke bunu göreceğime ölseydim” dedim. Günlerce bir şey yemedim, içmedim, ağladım. Maraş’a yeni tayinim çıkmıştı. Yeni yerleşmiştim…Hayatım alt üst oldu. Çocuklarım var…Hem annesi hem babasıyım. 11 yıl önce babası terk etti bizi. Her şeyiyle ben büyütüyorum. Madden manen. Seve seve yapıyorum. Bana bir şey olursa ne olur diye ayakta duruyorum. Ortada kalır…

“Kapıma polislerin gelip gitmesi çocuklarda travma oluşturdu. Büyük oğlum artık konuşmuyor. Çok elzem olursa söyleyeceklerini yazarak belirtiyor.”

Eşim işsiz kalmamdan dolayı benden ayrıldı. Sosyal çevremle ve arkadaşlarımla birkaç istisna dışında kimseyle irtibatım kalmadı. Bu yıpranmanın üzerine özgüvenimi kaybettim…Onca zaman sonra tekrar anneme babama yük olmak durumunda kaldım.”

“Ölmek istedim ve intihar ettim, eşim kurtardı.”

“Duygu durum bozukluğu oluştu, terörist ilan edildiğim için her gün şehit haberlerini açıp okuyorum ve ‘Ben bu insanların katilleriyle aynı kefeye nasıl kondum’ diyorum. Çok acı; ölmek ister mi bir insan delice yaşamak isterken…”

“14 aydır babasız yaşıyorum. Ne kadar daha yaşayacağım belli değil.”

“Eli ekmek tutsun diye, zor şartlarda üniversite okuyan (oğlum) akabinde iş buldu diye sevinirken, kendimizi böyle bir durumun içinde bulduk. Ben inşaat işçisiyim. Oğlum ihraç ve tutuklu; iki torunum var 2 ve 8 yaşlarında, oğlumun evi kira vs. Abim ve bacanağım, oğluma, siyasilerin dillendirdiği gibi “Bunların hepsi terörist, vatan haini” vs. görüş bildirdiği için ilişkileri kestim. Çünkü öyle bir şey yok, bizim derdimiz ekmek derdi. Biz bu vatana zarar verecek her hangi bir eylemde veya söylemde bulunmuş veya bulunacak değiliz. Darbecilerle, hainlerle aynı satırda anılmak istemiyorum…”

Annem kanser, bu kardeşim bakıyordu…Anneme nakil olacaktı, şimdi annem nakil olmuyor, kan kusuyor, çok çaresiziz…Anlatamayacak kadar maddi manevi zordayız.”

“9 yaşındaki oğlumda, gece sayıklama, altına kaçırma; 5 yaşındaki ikizlerde konuşma geriliği, içine kapanma, beni de kaybetme korkusu…İş yerinde mobinge maruz kaldım. Eşimin cezaevinde ve bizlerin maruz kaldığı kötü muameleler, buradan yazılamayacak kadar tarifsiz acı.”

“Eşim görevinden ihraç oldu. Bu durum akıl sağlığını etkiledi ve yuvamız dağılma noktasına geldi.

“Eşim ihraç oldu. 16 aydır tutuklu, O tutukluyken bir bebeğim oldu, şimdi 9 aylık. Haziran 2017’de cezaevinden alınıp TEM şubeye götürüldü. 30 gün süreyle gözaltında tutuldu, işkence yapıldı, işkence altında sorgusu yapıldı ve imza attırıldı. Tanımadığı insanları tanıyormuşçasına polis tutanağı tutuldu, ailesi tehdit edildi. Bu durum beni yıktı mahvetti, onu gözü morarmış bir vaziyette bana gösterdiler. Suç duyurumuzun üstü kapatıldı. Hak hukuk bitmiş vaziyette.”

“Bağımsız adalet”li günler…

Zeynep Sırdaş

Sosyal Medyada PaylaşFacebookTwitterGoogle+

Etiketler: , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 17 Ocak 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın