Adalet Herkes İçin Miydi Sn Jagland?

yorumsuz
5.134
Adalet Herkes İçin Miydi Sn Jagland?

Avrupa Konseyi (AK) Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland, Türkiye’deki kritik yargı kararları ve OHAL Komisyonuna dair değerlendirmelerde bulunarak, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) devreye gireceği konulara ilişkin açıklamalar yaptı.

AVRUPA İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM), Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) kararına rağmen tutukluluk halleri süren gazeteciler Şahin Alpay ve Mehmet Altan hakkında 20 Mart’ta açıklayacağı karar öncesinde Avrupa Konseyi (AK) Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland’dan kritik uyarı geldi.

Türkiye’de AYM’ye bireysel başvuru hakkının çok önemli olduğunun, AİHM’nin AK üyesi ülkelerdeki yargı unsurlarının yerine geçme durumunun söz konusu olmadığının altını çizen Jagland, şu ilkeyi hatırlattı:

AYM kararlarına saygı gösterilmezse bu mahkemeye yapılan başvuruların tamamı doğrudan AİHM’ye gelir. AİHM, AYM’nin artık etkili bir iç hukuk yolu olmadığı sonucuna varırsa bu dosyalar hakkında karar verir.

AİHM’nin 20 Mart’ta açıklayacağı karara dikkat çeken Jagland, “Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS), Türkiye’yi hukukun üstünlüğü sınırlarının içinde tutup tutamayacağının tartışıldığı bir noktada önemli bir karar olacak” diye konuştu.

AK’nin Telkini İle OHAL Komisyonu Kuruldu
OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu’nun, AK’nin telkiniyle kurulduğunu belirten Jagland, şu ana kadar 107 bin başvuru yapıldığını hatırlatarak, “Çok ağır bir yük. Ne kadar süreceğini söylemem mümkün değil ama çalışabildikleri kadar hızlı çalışıyorlar” dedi.

Jagland, bu mekanizmanın etkili bir iç hukuk yolu olup olmadığına ancak emsal bir davada karar alacak AİHM’nin karar verebileceğini söyledi.

Haberin tamamı için tıklayınız.

Kaynak: Hürriyet

***

Anayasa Mahkemesi’nin Şahin Alpay ve Mehmet Altan’ın tutukluluk sürelerine ilişkin “hak ihlali” kararı sonrası, ilgili mahkemelerin kararı yok sayıp, tutukluluklarının devamı yönünde karar vermesi, Türkiye’de yargı bağımsızlığının ve hukukun üstünlüğünün yitirildiğini iyice ayyuka çıkaran bir gelişme olmuştu. Bu kararlar sonrası Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM), Alpay ve Altan’a ilişkin davada kararı öne almasının, kararın sonuçları itibarıyla Türkiye’deki yargılamalara dönük önemli bir gelişme olacağı açıktır. Siyasi ve yargısal durumlar öyle ya da böyle olsa da, Türkiye Cumhuriyeti halen Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne (AİHS) taraf ülkelerden biridir. AİHS’teki normları kabul eder, yerine getirmeyi taahhüt eder.

Öbür yandan KHKlılar olarak aklımıza geliyor; adaletin sağlanması konusunda AİHM’in ve Sn. Jagland’in gösterdiği bu endişe, 100 binden fazla sayıdaki işten çıkarılmış kamu görevlilerine neden gösterilmedi de, bizzat onların telkini ile OHAL Komsiyonu’nun sürümcemesine terk edildi?

Üzerine 1,5 yıldır düşündüğümüz, hemen her gün yaşadığımız bu konunun nedenleri hakkında KHKlılar olarak elbette bir fikrimiz var. Yalnız burada uygulanan çifte standardı, görmezden gelinmeyi, haksızlığı ve “hukukun ayaklar altına alınmasını” Avrupa Konseyi ve AİHM eliyle bulmak bizler için elim bir hadisedir.

Sn. Jagland’in “Kurulmasını biz telkin ettik” diye komisyondan bahsettikten sonra “Ağır bir yük” “Ne kadar süreceğini bilemem ancak olabildiğince hızlı çalışıyorlar” ifadeleri, AK Genel Sekreteri ve AİHS’in temsili ile özdeşleşmiş bir şahıstan çok; iade edilmiş kamu personeli henüz 4 bine ulaşmamışken, 38 bin kamu görevlisini iade ettiklerini açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a benziyor… OHAL Komisyonu’nu sahiplendikleri ve onun kararlarını beklemeyi de kabul ettirmeye çalıştıkları açıklamalarından belli oluyor malesef. Oysa şimdiden başvuruculara ulaşan kararlardan komisyonun, etkili bir hukuk yolu sayılamayacağı bellidir. KHKlıların niye bekletildikleri ise hala belli değildir.

KHKların toplu ek listeleriyle insanları işinden edip hayatlarını sınırlamak, sivil ölüme sürüklemek ne kadar haksız ve adaletsizse bunu seyretmek, hatta bekletmek yoluyla buna mahkum etmek de bir o kadar haksız ve adaletsizdir. Ne yazık ki AK ve AİHM bu konuda, iktidardan farksızdır.

Dileriz ki AİHM ve AK, artık komisyon telkinleri ve sevdası ile hukuk normlarını daha fazla ayaklar altına almadan bu gerçeği görür ve atılması gereken adımları atar. Yoksa temsil edemedikleri hukuk normlarına dair kararlar alıp vermelerinin de bir hükmü, bir bağlayıcılığı, bir prestiji kalmayacaktır.

KHKlı Platformu

Sosyal Medyada PaylaşFacebookTwitterGoogle+

Etiketler: , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 14 Mart 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın